Fizjoterapia
w stomatologii

Jest to dziedzina fizjoterapii zajmująca się leczeniem problemów występujących w obrębie narządu żucia.

Dla wielu osób nie brzmi to poważnie bądź wiarygodnie. Jednak często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że powinni się zgłosić na specjalistyczną terapię.

Fizjoterapia stomatologiczna jest prowadzona w naszej filii
Osteo Kobieta.

Zaburzenia występujące w obszarze narządu żucia mogą powstawać z wielu powodów. Jeżeli na nie cierpimy, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości m.in. szumy uszne, migreny, bóle twarzy, problemy z przełykaniem, gryzieniem, otwieraniem lub zamykaniem ust. Nie mówiąc już o powszechnie występujących trzaskach, przeskakiwaniu i klikaniu w stawie skroniowo żuchwowym oraz o problemach z których zwykle nie zdajemy sobie sprawy typu bruksizm, zaciskanie zębów lub inne nawyki prowadzące do zniszczenia szkliwa, zębiny, a następnie… już nie ma czego ratować.

Większość z tych dolegliwości/objawów jest niewystarczająco „ przeszkadzająca”, „da się przyzwyczaić”, „ da się żyć”. Wiąże się to jednak z ograniczeniem komfortu życia, wydaniem majątku w celu ratowania zniszczonych łuków zębowych oraz w przyszłości nieuniknionymi zmianami zwyrodnieniowym w stawach skroniowo- żuchwowych.

Dlatego, jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie takie objawy należy zgłosić się do fizjoterapeuty lub lekarza stomatologa w celu zdiagnozowania źródła problemu i dobrania odpowiedniego leczenia.

W pracy z pacjentami wykorzystujemy techniki terapii manualnej, ćwiczenia oraz wspomniany już masaż mięśni twarzy lub szyi, w zależności do tego w jakich strukturach leży problem. U pacjentów pooperacyjnych np. po usunięciu zęba lub po wstawieniu implantów stosuje się masaż zmniejszający obrzęk, techniki przeciwbólowe oraz kinesiotaping.

Często terapia narządu żucia, szczególnie przy zgrzytaniu zębami (bruksizm) lub ich zaciskaniu wymaga podejścia wielodyscyplinarnego, dlatego niezbędna jest współpraca z lekarzem stomatologiem oraz psychologiem ze względu na duże i często występujące podłoże stresogenne.