osteopatia

Osteopatia

Według General Osteopathic Council of Great Britain osteopatia to uznany i rozpoznawalny system diagnozowania i leczenia, który kładzie nacisk na integralność struktury i funkcji ciała ludzkiego.

Wyróżnia się ona przekonaniem, że większość bólu i niesprawności jakiej doświadczamy wywodzi się ze zmian funkcji struktury ciała, jak również uszkodzeń spowodowanych przez chorobę. Osteopatia więc jest dziedziną medycyny, która opiera się na zabiegach manualnych, mających na celu prawidłowe postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące zaburzeń ruchomości stawowej, napięcia i konsystencji tkanek całego organizmu oraz ich wpływu na występowanie stanów chorobowych, z którymi zgłasza się pacjent.

Osteopatia z powodzeniem współpracuje i może być uzupełnieniem leczenia klasycznego – chirurgicznego lub farmakologicznego, poprzez „czuwanie” nad jakością ruchu tkanek chorego, a także poprzez odpowiednie stymulowanie procesów naprawczych organizmu. Tkanki w dobrej kondycji są bardziej odporne na urazy, infekcje i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie niezbędne w utrzymaniu prawidłowej „równowagi” organizmu.